Tour of Britain 2021
Race dates: 5 to 12 September
Competition starts in:
d:h:m :s

2010 Tour of Britain /

2010 Tour of Britain
UCI Europe Tour
The intermediate sprint at Blue Anchor, led by Borut Božič
Race details
Dates 11–18 September 2010
Stages 8
Distance 1,223 km (759.9 mi)
Winning time 29h 23′ 47″”
Results
Winner Michael Albasini (SUI) (Team HTC–Columbia)
Second Borut Božič (SLO) (Vacansoleil)
Third Greg Henderson (NZL) (Team Sky)

Points Greg Henderson (NZL) (Team Sky)
Mountains Johnny Hoogerland (NED) (Vacansoleil)
Sprints Michał Gołaś (POL) (Vacansoleil)
Team Vacansoleil
2009 2011
Previous race Next race
Winner Michael Albasini (SUI) (Team HTC–Columbia)
Second Borut Božič (SLO) (Vacansoleil)
Third Greg Henderson (NZL) (Team Sky)

Points Greg Henderson (NZL) (Team Sky)
Mountains Johnny Hoogerland (NED) (Vacansoleil)
Sprints Michał Gołaś (POL) (Vacansoleil)
Team Vacansoleil
UCI ProTour Teams
  • GRM – Garmin–Transitions
  • THR – Team HTC–Columbia
  • SAX – Team Saxo Bank
  • SKY – Team Sky

UCI Professional Continental Teams
  • CSF – Colnago–CSF Inox
  • CTT – Cervélo TestTeam
  • SKS – Skil–Shimano
  • TSV – Topsport Vlaanderen–Mercator
  • ISD – ISD–NERI
  • VAC – Vacansoleil

UCI Continental Teams
  • SKT – An Post–Sean Kelly
  • EDR – Endura Racing
  • MPT – Motorpoint–Marshalls Pasta
  • RAL – Team Raleigh
  • RCS – Rapha Condor–Sharp
  • SGS – Sigma Sport–Specialized

Other Teams
  • IRE – Ireland National Team

Stages

Stage 1

Stage 1 Result
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 3h 16′ 48″”
2 Manuel Belletti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
4 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank s.t.
5 Martin Reimer (GER) Cervélo TestTeam s.t.
6 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
7 Gianluca Brambilla (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
8 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
9 Russell Downing (GBR) Team Sky s.t.
10 Michael Van Staeyen (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator s.t.
General Classification after Stage 1
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 3h 16′ 36″”
2 Manuel Belletti (ITA) Colnago–CSF Inox + 6″”
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 8″”
4 Russell Downing (GBR) Team Sky + 8″”
5 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 9″”
6 Martin Reimer (GER) Cervélo TestTeam + 11″”
7 Wout Poels (NED) Vacansoleil + 11″”
8 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank + 12″”
9 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano + 12″”
10 Gianluca Brambilla (ITA) Colnago–CSF Inox + 12″”
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 3h 16′ 48″”
2 Manuel Belletti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
4 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank s.t.
5 Martin Reimer (GER) Cervélo TestTeam s.t.
6 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
7 Gianluca Brambilla (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
8 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
9 Russell Downing (GBR) Team Sky s.t.
10 Michael Van Staeyen (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator s.t.
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 3h 16′ 36″”
2 Manuel Belletti (ITA) Colnago–CSF Inox + 6″”
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 8″”
4 Russell Downing (GBR) Team Sky + 8″”
5 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 9″”
6 Martin Reimer (GER) Cervélo TestTeam + 11″”
7 Wout Poels (NED) Vacansoleil + 11″”
8 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank + 12″”
9 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano + 12″”
10 Gianluca Brambilla (ITA) Colnago–CSF Inox + 12″”

Stage 2

Stage 2 Result
Rider Team Time
1 Greg Henderson (NZL) Team Sky 3h 59′ 52″”
2 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia s.t.
3 Heinrich Haussler (AUS) Cervélo TestTeam s.t.
4 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano s.t.
5 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI s.t.
6 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 3″”
7 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 3″”
8 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 3″”
9 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 3″”
10 Dan Craven (NAM) Rapha Condor–Sharp + 3″”
General Classification after Stage 2
Rider Team Time
1 Greg Henderson (NZL) Team Sky 7h 16′ 23″”
2 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia + 14″”
3 Heinrich Haussler (AUS) Cervélo TestTeam + 14″”
4 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 14″”
5 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 17″”
6 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 18″”
7 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 18″”
8 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 20″”
9 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 23″”
10 Dan Craven (NAM) Rapha Condor–Sharp + 23″”
Rider Team Time
1 Greg Henderson (NZL) Team Sky 3h 59′ 52″”
2 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia s.t.
3 Heinrich Haussler (AUS) Cervélo TestTeam s.t.
4 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano s.t.
5 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI s.t.
6 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 3″”
7 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 3″”
8 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 3″”
9 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 3″”
10 Dan Craven (NAM) Rapha Condor–Sharp + 3″”
Rider Team Time
1 Greg Henderson (NZL) Team Sky 7h 16′ 23″”
2 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia + 14″”
3 Heinrich Haussler (AUS) Cervélo TestTeam + 14″”
4 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 14″”
5 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 17″”
6 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 18″”
7 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 18″”
8 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 20″”
9 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 23″”
10 Dan Craven (NAM) Rapha Condor–Sharp + 23″”

Stage 3

Stage 3 Result
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 3h 40′ 37″”
2 Ian Bibby (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta + 8″”
3 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 8″”
4 Cameron Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 21″”
5 Mark McNally (GBR) An Post–Sean Kelly + 28″”
6 Simon Richardson (GBR) Sigma Sport–Specialized + 31″”
7 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 15″”
8 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 1′ 16″”
9 Tony Martin (GER) Team HTC–Columbia + 1′ 18″”
10 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 24″”
General Classification after Stage 3
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 10h 57′ 01″”
2 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 26″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
4 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 41″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 46″”
6 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 2′ 08″”
7 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
8 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 2′ 10″”
9 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 10″”
10 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 13″”
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 3h 40′ 37″”
2 Ian Bibby (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta + 8″”
3 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 8″”
4 Cameron Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 21″”
5 Mark McNally (GBR) An Post–Sean Kelly + 28″”
6 Simon Richardson (GBR) Sigma Sport–Specialized + 31″”
7 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 15″”
8 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 1′ 16″”
9 Tony Martin (GER) Team HTC–Columbia + 1′ 18″”
10 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 24″”
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 10h 57′ 01″”
2 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 26″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
4 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 41″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 46″”
6 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 2′ 08″”
7 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
8 Travis Meyer (AUS) Garmin–Transitions + 2′ 10″”
9 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 10″”
10 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 13″”

Stage 4

Stage 4 Result
Rider Team Time
1 Wout Poels (NED) Vacansoleil 4h 30′ 35″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 5″”
3 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 5″”
4 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 5″”
5 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 5″”
6 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 5″”
7 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia + 5″”
8 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 5″”
9 Domenico Pozzovivo (ITA) Colnago–CSF Inox + 11″”
10 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank + 15″”
General Classification after Stage 4
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 15h 27′ 41″”
2 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
3 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 32″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 36″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 42″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Geraint Thomas (GBR) Team Sky + 5′ 38″”
Rider Team Time
1 Wout Poels (NED) Vacansoleil 4h 30′ 35″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 5″”
3 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 5″”
4 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 5″”
5 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 5″”
6 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 5″”
7 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia + 5″”
8 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 5″”
9 Domenico Pozzovivo (ITA) Colnago–CSF Inox + 11″”
10 Alex Rasmussen (DEN) Team Saxo Bank + 15″”
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 15h 27′ 41″”
2 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
3 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 32″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 36″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 42″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Geraint Thomas (GBR) Team Sky + 5′ 38″”

Stage 5

Stage 5 Result
Rider Team Time
1 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox 4h 16′ 10″”
2 Bradley Wiggins (GBR) Team Sky + 13″”
3 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank + 32″”
4 Iker Camaño (ESP) Endura Racing + 32″”
5 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 32″”
6 Pieter Ghyllebert (BEL) An Post–Sean Kelly + 50″”
7 Dan Martin (IRL) Garmin–Transitions + 51″”
8 Ronan van Zandbeek (NED) Skil–Shimano + 6′ 36″”
9 Pim Ligthart (NED) Vacansoleil + 9′ 18″”
10 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 9′ 18″”
General Classification after Stage 5
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 19h 53′ 09″”
2 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
3 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 32″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 36″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 42″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 36″”
Rider Team Time
1 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox 4h 16′ 10″”
2 Bradley Wiggins (GBR) Team Sky + 13″”
3 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank + 32″”
4 Iker Camaño (ESP) Endura Racing + 32″”
5 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil + 32″”
6 Pieter Ghyllebert (BEL) An Post–Sean Kelly + 50″”
7 Dan Martin (IRL) Garmin–Transitions + 51″”
8 Ronan van Zandbeek (NED) Skil–Shimano + 6′ 36″”
9 Pim Ligthart (NED) Vacansoleil + 9′ 18″”
10 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 9′ 18″”
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 19h 53′ 09″”
2 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 28″”
3 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 32″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 36″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 42″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 36″”

Stage 6

Stage 6 Result
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 4h 09′ 05″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil s.t.
3 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank s.t.
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
5 Pierpaolo De Negri (ITA) ISD–NERI s.t.
6 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator s.t.
7 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano s.t.
8 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
9 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
10 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
General Classification after Stage 6
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 24h 02′ 14″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 26″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 27″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 33″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 37″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 36″”
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 4h 09′ 05″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil s.t.
3 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank s.t.
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
5 Pierpaolo De Negri (ITA) ISD–NERI s.t.
6 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator s.t.
7 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano s.t.
8 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
9 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
10 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 24h 02′ 14″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 26″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 27″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 33″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 37″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 08″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 43″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 36″”

Stage 7

Stage 7 Result
Rider Team Time
1 Borut Božič (SLO) Vacansoleil 3h 24′ 15″”
2 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 3″”
4 Pierpaolo De Negri (ITA) ISD–NERI + 3″”
5 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 3″”
6 Jonathan McEvoy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta + 3″”
7 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 3″”
8 Alexandre Blain (FRA) Endura Racing + 6″”
9 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 6″”
10 Zak Dempster (AUS) Rapha Condor–Sharp + 6″”
General Classification after Stage 7
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 27h 26′ 40″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 05″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 14″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 16″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 32″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 12″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 35″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 31″”
Rider Team Time
1 Borut Božič (SLO) Vacansoleil 3h 24′ 15″”
2 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 3″”
4 Pierpaolo De Negri (ITA) ISD–NERI + 3″”
5 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 3″”
6 Jonathan McEvoy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta + 3″”
7 Stijn Neirynck (BEL) Topsport Vlaanderen–Mercator + 3″”
8 Alexandre Blain (FRA) Endura Racing + 6″”
9 Jack Bauer (NZL) Endura Racing + 6″”
10 Zak Dempster (AUS) Rapha Condor–Sharp + 6″”
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 27h 26′ 40″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 05″”
3 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 14″”
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 16″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 32″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 12″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 35″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 31″”

Stage 8

Stage 8 Result
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 1h 57′ 07″”
2 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank s.t.
3 Roger Hammond (GBR) Cervélo TestTeam s.t.
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
5 Borut Božič (SLO) Vacansoleil s.t.
6 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
7 Russell Downing (GBR) Team Sky s.t.
8 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
9 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
10 Zak Dempster (AUS) Rapha Condor–Sharp s.t.
Final General Classification
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 29h 23′ 47″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 05″”
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 10″”
4 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 13″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 32″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 12″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 35″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 31″”
Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Team HTC–Columbia 1h 57′ 07″”
2 Lucas Sebastián Haedo (ARG) Team Saxo Bank s.t.
3 Roger Hammond (GBR) Cervélo TestTeam s.t.
4 Greg Henderson (NZL) Team Sky s.t.
5 Borut Božič (SLO) Vacansoleil s.t.
6 Robert Wagner (GER) Skil–Shimano s.t.
7 Russell Downing (GBR) Team Sky s.t.
8 Ed Clancy (GBR) Motorpoint–Marshalls Pasta s.t.
9 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox s.t.
10 Zak Dempster (AUS) Rapha Condor–Sharp s.t.
Rider Team Time
1 Michael Albasini (SUI) Team HTC–Columbia 29h 23′ 47″”
2 Borut Božič (SLO) Vacansoleil + 1′ 05″”
3 Greg Henderson (NZL) Team Sky + 1′ 10″”
4 Richie Porte (AUS) Team Saxo Bank + 1′ 13″”
5 Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil + 1′ 32″”
6 Patrik Sinkewitz (GER) ISD–NERI + 2′ 12″”
7 Christian Meier (CAN) Garmin–Transitions + 2′ 30″”
8 Rob Partridge (GBR) Endura Racing + 2′ 32″”
9 Koen de Kort (NED) Skil–Shimano + 2′ 35″”
10 Marco Frapporti (ITA) Colnago–CSF Inox + 3′ 31″”

Classification leadership

Stage Winner General classification
Sprint Classification
Mountains Classification
Points Classification
Team Classification
1 André Greipel André Greipel Richie Porte Wout Poels André Greipel Colnago–CSF Inox
2 Greg Henderson Greg Henderson Richie Porte Greg Henderson Vacansoleil
3 Michael Albasini Michael Albasini
4 Wout Poels Johnny Hoogerland Michael Albasini
5 Marco Frapporti Michał Gołaś
6 André Greipel Greg Henderson
7 Borut Božič
8 André Greipel
Final Michael Albasini Michał Gołaś Johnny Hoogerland Greg Henderson Vacansoleil
Competition starts in :