Tour of Britain 2021
Race dates: 5 to 12 September
Competition starts in:
d:h:m :s

2018 Tour of Britain /

2018 Tour of Britain
2018 UCI Europe Tour
Stage 8 in Whitehall, London having just passed Nelson’s Column
Race details
Dates 2–9 September
Stages 8
Distance 1,140 km (708.4 mi)
Winning time 26h 25′ 58″”
Results
Winner Julian Alaphilippe (FRA) (Quick-Step Floors)
Second Wout Poels (NED) (Team Sky)
Third Primož Roglič (SLO) (LottoNL–Jumbo)

Points Patrick Bevin (NZ) (BMC Racing Team)
Mountains Nicholas Dlamini (SAF) (Team Dimension Data)
Sprints Alex Paton (GBR) (Canyon Eisberg)
Team LottoNL–Jumbo
2017 2019
Previous race Next race
Winner Julian Alaphilippe (FRA) (Quick-Step Floors)
Second Wout Poels (NED) (Team Sky)
Third Primož Roglič (SLO) (LottoNL–Jumbo)

Points Patrick Bevin (NZ) (BMC Racing Team)
Mountains Nicholas Dlamini (SAF) (Team Dimension Data)
Sprints Alex Paton (GBR) (Canyon Eisberg)
Team LottoNL–Jumbo

Teams

UCI WorldTeams
  • BMC Racing Team
  • Team Dimension Data
  • EF Education First–Drapac p/b Cannondale
  • Team Katusha–Alpecin
  • Lotto–Soudal
  • LottoNL–Jumbo
  • Mitchelton–Scott
  • Movistar Team
  • Quick-Step Floors
  • Team Sky
  • Team Sunweb
UCI Professional Continental Teams
  • Bardiani–CSF
  • Direct Énergie
  • Wanty–Groupe Gobert
UCI Continental Teams
  • Canyon Eisberg
  • JLT–Condor
  • Madison Genesis
  • ONE Pro Cycling
  • WIGGINS
National Teams
  • Great Britain

Stages

List of stages
Stage Date Course Distance Type Winner
1 2 September Pembrey – Newport 175 km (109 mi) Flat stage André Greipel (GER)
2 3 September Cranbrook – Barnstaple 174 km (108 mi) Flat stage Cameron Meyer (AUS)
3 4 September Bristol – Bristol 125 km (78 mi) Hilly stage Julian Alaphilippe (FRA)
4 5 September Nuneaton – Leamington Spa 183 km (114 mi) Flat stage André Greipel (GER)
5 6 September Cockermouth – Whinlatter Pass 14 km (9 mi) Team time trial LottoNL–Jumbo
6 7 September Barrow-in-Furness – Whinlatter Pass 169 km (105 mi) Hilly stage Wout Poels (NED)
7 8 September West Bridgford – Mansfield 223 km (139 mi) Flat stage Ian Stannard (GBR)
8 9 September London – London 77 km (48 mi) Flat stage Caleb Ewan (AUS)

Stage 1

Stage 1 result
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 00′ 54″”
2 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors s.t.
4 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS s.t.
5 Jürgen Roelandts (BEL) BMC Racing Team s.t.
6 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Vincenzo Albanese (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
General classification after stage 1
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 00′ 54″”
2 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott + 4″”
3 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors + 6″”
4 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS + 10″”
5 Jürgen Roelandts (BEL) BMC Racing Team s.t.
6 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Vincenzo Albanese (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
Stage 1 result
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 00′ 54″”
2 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors s.t.
4 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS s.t.
5 Jürgen Roelandts (BEL) BMC Racing Team s.t.
6 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Vincenzo Albanese (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
General classification after stage 1
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 00′ 54″”
2 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott + 4″”
3 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors + 6″”
4 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS + 10″”
5 Jürgen Roelandts (BEL) BMC Racing Team s.t.
6 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Vincenzo Albanese (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.

Stage 2

Stage 2 result
Rank Rider Team Time
1 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott 4h 14′ 46″”
2 Alessandro Tonelli (ITA) Bardiani–CSF + 1″”
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 2″”
4 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors s.t.
5 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
6 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
7 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
8 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
9 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
10 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 9″”
General classification after stage 2
Rank Rider Team Time
1 Alessandro Tonelli (ITA) Bardiani–CSF 8h 15′ 30″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 8″”
4 Wout Poels (NED) Team Sky + 12″”
5 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors s.t.
8 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
9 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
10 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 19″”
Stage 2 result
Rank Rider Team Time
1 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott 4h 14′ 46″”
2 Alessandro Tonelli (ITA) Bardiani–CSF + 1″”
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 2″”
4 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors s.t.
5 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
6 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
7 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
8 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
9 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
10 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 9″”
General classification after stage 2
Rank Rider Team Time
1 Alessandro Tonelli (ITA) Bardiani–CSF 8h 15′ 30″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 8″”
4 Wout Poels (NED) Team Sky + 12″”
5 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors s.t.
8 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
9 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
10 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 19″”

Stage 3

Stage 3 result
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 2h 47′ 41″”
2 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
3 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling s.t.
4 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
5 André Greipel (GER) Lotto–Soudal s.t.
6 Connor Swift (GBR) Madison Genesis s.t.
7 Mads Würtz Schmidt (DEN) Team Katusha–Alpecin s.t.
8 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
9 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
10 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
General classification after stage 3
Rank Rider Team Time
1 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team 11h 03′ 11″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 2″”
4 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 12″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
8 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
9 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 19″”
10 Scott Davies (GBR) Team Dimension Data + 22″”
Stage 3 result
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 2h 47′ 41″”
2 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
3 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling s.t.
4 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
5 André Greipel (GER) Lotto–Soudal s.t.
6 Connor Swift (GBR) Madison Genesis s.t.
7 Mads Würtz Schmidt (DEN) Team Katusha–Alpecin s.t.
8 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
9 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
10 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
General classification after stage 3
Rank Rider Team Time
1 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team 11h 03′ 11″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott s.t.
3 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 2″”
4 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 12″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
8 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
9 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 19″”
10 Scott Davies (GBR) Team Dimension Data + 22″”

Stage 4

Stage 4 result
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 22′ 04″”
2 Sacha Modolo (ITA) EF Education First–Drapac p/b Cannondale s.t.
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
4 Rick Zabel (GER) Team Katusha–Alpecin s.t.
5 Carlos Barbero (ESP) Movistar Team s.t.
6 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling s.t.
7 Romain Cardis (FRA) Direct Énergie s.t.
8 Daniel McLay (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale s.t.
9 Andrew Tennant (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS s.t.
General classification after stage 4
Rank Rider Team Time
1 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team 15h 25′ 11″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott + 4″”
3 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 6″”
4 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 16″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
8 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
9 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 23″”
10 Scott Davies (GBR) Team Dimension Data + 26″”
Stage 4 result
Rank Rider Team Time
1 André Greipel (GER) Lotto–Soudal 4h 22′ 04″”
2 Sacha Modolo (ITA) EF Education First–Drapac p/b Cannondale s.t.
3 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
4 Rick Zabel (GER) Team Katusha–Alpecin s.t.
5 Carlos Barbero (ESP) Movistar Team s.t.
6 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling s.t.
7 Romain Cardis (FRA) Direct Énergie s.t.
8 Daniel McLay (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale s.t.
9 Andrew Tennant (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Gabriel Cullaigh (GBR) WIGGINS s.t.
General classification after stage 4
Rank Rider Team Time
1 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team 15h 25′ 11″”
2 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott + 4″”
3 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 6″”
4 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 16″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky s.t.
6 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb s.t.
7 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors s.t.
8 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo s.t.
9 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 23″”
10 Scott Davies (GBR) Team Dimension Data + 26″”

Stage 5

Stage 5 result
Rank Team Time
1 LottoNL–Jumbo 19′ 37″”
2 Quick-Step Floors + 17″”
3 Team Katusha–Alpecin + 21″”
4 Team Sky + 26″”
5 Movistar Team + 36″”
6 BMC Racing Team + 41″”
7 Mitchelton–Scott + 55″”
8 Team Sunweb + 1′ 06″”
9 Direct Énergie + 1′ 10″”
10 Great Britain + 1′ 19″”
General classification after stage 5
Rank Rider Team Time
1 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo 15h 45′ 04″”
2 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 6″”
3 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 16″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 24″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky + 26″”
6 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 34″”
7 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 36″”
8 Jos van Emden (NED) LottoNL–Jumbo + 37″”
9 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo s.t.
10 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott + 42″”
Stage 5 result
Rank Team Time
1 LottoNL–Jumbo 19′ 37″”
2 Quick-Step Floors + 17″”
3 Team Katusha–Alpecin + 21″”
4 Team Sky + 26″”
5 Movistar Team + 36″”
6 BMC Racing Team + 41″”
7 Mitchelton–Scott + 55″”
8 Team Sunweb + 1′ 06″”
9 Direct Énergie + 1′ 10″”
10 Great Britain + 1′ 19″”
General classification after stage 5
Rank Rider Team Time
1 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo 15h 45′ 04″”
2 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 6″”
3 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 16″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 24″”
5 Wout Poels (NED) Team Sky + 26″”
6 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 34″”
7 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 36″”
8 Jos van Emden (NED) LottoNL–Jumbo + 37″”
9 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo s.t.
10 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott + 42″”

Stage 6

Stage 6 result
Rank Rider Team Time
1 Wout Poels (NED) Team Sky 4h 01′ 51″”
2 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 2″”
3 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 12″”
4 Jonathan Hivert (FRA) Direct Énergie + 21″”
5 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
6 Tom Pidcock (GBR) WIGGINS s.t.
7 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
8 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
9 Max Stedman (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
General classification after stage 6
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 19h 46′ 54″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 46″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 24″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 35″”
Stage 6 result
Rank Rider Team Time
1 Wout Poels (NED) Team Sky 4h 01′ 51″”
2 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors + 2″”
3 Hugh Carthy (GBR) EF Education First–Drapac p/b Cannondale + 12″”
4 Jonathan Hivert (FRA) Direct Énergie + 21″”
5 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
6 Tom Pidcock (GBR) WIGGINS s.t.
7 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
8 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
9 Max Stedman (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team s.t.
General classification after stage 6
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 19h 46′ 54″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 46″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 24″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 35″”

Stage 7

Stage 7 result
Rank Rider Team Time
1 Ian Stannard (GBR) Team Sky 4h 56′ 27″”
2 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 59″”
3 Giovanni Carboni (ITA) Bardiani–CSF + 3′ 09″”
4 Mark McNally (GBR) Wanty–Groupe Gobert + 3′ 54″”
5 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling + 4′ 04″”
6 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Andrew Tennant (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb s.t.
General classification after stage 7
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 24h 47′ 25″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 46″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 24″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 35″”
Stage 7 result
Rank Rider Team Time
1 Ian Stannard (GBR) Team Sky 4h 56′ 27″”
2 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 59″”
3 Giovanni Carboni (ITA) Bardiani–CSF + 3′ 09″”
4 Mark McNally (GBR) Wanty–Groupe Gobert + 3′ 54″”
5 Emīls Liepiņš (LAT) ONE Pro Cycling + 4′ 04″”
6 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
7 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
8 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
9 Andrew Tennant (GBR) Canyon Eisberg s.t.
10 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb s.t.
General classification after stage 7
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 24h 47′ 25″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 46″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 24″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 35″”

Stage 8

Stage 8 result
Rank Rider Team Time
1 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott 1h 38′ 33″”
2 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors s.t.
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal s.t.
4 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
5 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
6 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Jean-Pierre Drucker (LUX) BMC Racing Team s.t.
8 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb s.t.
9 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
General classification after stage 8
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 26h 25′ 58″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 42″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 21″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 34″”
Stage 8 result
Rank Rider Team Time
1 Caleb Ewan (AUS) Mitchelton–Scott 1h 38′ 33″”
2 Fernando Gaviria (COL) Quick-Step Floors s.t.
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal s.t.
4 Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert s.t.
5 Ethan Hayter (GBR) Great Britain s.t.
6 Dion Smith (NZL) Wanty–Groupe Gobert s.t.
7 Jean-Pierre Drucker (LUX) BMC Racing Team s.t.
8 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb s.t.
9 Paolo Simion (ITA) Bardiani–CSF s.t.
10 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team s.t.
General classification after stage 8
Rank Rider Team Time
1 Julian Alaphilippe (FRA) Quick-Step Floors 26h 25′ 58″”
2 Wout Poels (NED) Team Sky + 17″”
3 Primož Roglič (SLO) LottoNL–Jumbo + 33″”
4 Patrick Bevin (NZL) BMC Racing Team + 42″”
5 Bob Jungels (LUX) Quick-Step Floors + 51″”
6 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team + 58″”
7 Neilson Powless (USA) LottoNL–Jumbo + 1′ 10″”
8 Dmitry Strakhov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 1′ 21″”
9 Chris Hamilton (AUS) Team Sunweb + 1′ 28″”
10 Pascal Eenkhoorn (NED) LottoNL–Jumbo + 1′ 34″”

Classification leadership

Classification leadership by stage
Stage Winner General classification
Points classification
Mountains classification
Sprints classification
Team classification Combativity
1 André Greipel André Greipel André Greipel Nicholas Dlamini Matthew Bostock Great Britain Matthew Bostock
2 Cameron Meyer Alessandro Tonelli Cameron Meyer Scott Davies Matthew Teggart Quick-Step Floors Scott Davies
3 Julian Alaphilippe Patrick Bevin Julian Alaphilippe Movistar Team Tony Martin
4 André Greipel Patrick Bevin Nicholas Dlamini Matthew Holmes Hayden McCormick
5 LottoNL–Jumbo Primož Roglič LottoNL–Jumbo
6 Wout Poels Julian Alaphilippe James Shaw
7 Ian Stannard Alex Paton Ian Stannard
8 Caleb Ewan Vasil Kiryienka
Final Julian Alaphilippe Patrick Bevin Nicholas Dlamini Alex Paton LottoNL–Jumbo Matthew Holmes
Competition starts in :