Tour of Britain 2021
Race dates: 5 to 12 September
Competition starts in:
d:h:m :s

2019 Tour of Britain /

2019 Tour of Britain
2019 UCI Europe Tour
Passing through Kilmarnock on stage one
Race details
Dates 7–14 September
Stages 8
Distance 1,250 km (776.7 mi)
Winning time 29h 47′ 41″”
Results
Winner Mathieu van der Poel (NED) (Corendon–Circus)
Second Matteo Trentin (ITA) (Mitchelton–Scott)
Third Jasper De Buyst (BEL) (Lotto–Soudal)

Points Matteo Trentin (ITA) (Mitchelton–Scott)
Mountains Jacob Scott (GBR) (Swift Carbon Pro Cycling)
Sprints Rory Townsend (IRL) (Canyon dhb p/b Bloor Homes)
Team Team Ineos
2018 2021 →
Previous race Next race
Winner Mathieu van der Poel (NED) (Corendon–Circus)
Second Matteo Trentin (ITA) (Mitchelton–Scott)
Third Jasper De Buyst (BEL) (Lotto–Soudal)

Points Matteo Trentin (ITA) (Mitchelton–Scott)
Mountains Jacob Scott (GBR) (Swift Carbon Pro Cycling)
Sprints Rory Townsend (IRL) (Canyon dhb p/b Bloor Homes)
Team Team Ineos

Route

Stage characteristics
Stage Date Course Distance Type Winner
1 7 September George Square, Glasgow to Kirkcudbright 201.5 km (125.2 mi) Hilly stage Dylan Groenewegen (NED)
2 8 September Kelso to Kelso 166.4 km (103.4 mi) Hilly stage Matteo Trentin (ITA)
3 9 September Berwick-upon-Tweed to Newcastle-upon-Tyne 182.2 km (113.2 mi) Flat stage Dylan Groenewegen (NED)
4 10 September Gateshead to Kendal 171.5 km (106.6 mi) Mountain stage Mathieu van der Poel (NED)
5 11 September Birkenhead Park to Birkenhead Park 174 km (108.1 mi) Flat stage Dylan Groenewegen (NED)
6 12 September Pershore to Pershore 14.5 km (9.0 mi) Individual time trial Edoardo Affini (ITA)
7 13 September Warwick to Burton Dassett Country Park 186.5 km (115.9 mi) Hilly stage Mathieu van der Poel (NED)
8 14 September Altrincham to Deansgate, Manchester 165 km (102.5 mi) Hilly stage Mathieu van der Poel (NED)
Total 1,250 km (776.7 mi)

Stages

Stage 1

Stage 1 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 39′ 49″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 0″”
5 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
6 Boris Vallée (BEL) Wanty–Gobert + 0″”
7 Trond Trondsen (NOR) Wanty–Gobert + 0″”
8 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
9 Matthew Bostock (GBR) Canyon dhb p/b Bloor Homes + 0″”
10 Sacha Modolo (ITA) EF Education First + 0″”
General classification after stage 1
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 39′ 39″”
2 Rory Townsend (IRL) Canyon dhb p/b Bloor Homes + 3″”
3 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 4″”
4 Gediminas Bagdonas (LTU) AG2R La Mondiale + 4″”
5 Dries De Bondt (BEL) Corendon–Circus + 5″”
6 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 6″”
7 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 10″”
8 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 10″”
9 Boris Vallée (BEL) Wanty–Gobert + 10″”
10 Trond Trondsen (NOR) Wanty–Gobert + 10″”
Stage 1 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 39′ 49″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 0″”
5 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
6 Boris Vallée (BEL) Wanty–Gobert + 0″”
7 Trond Trondsen (NOR) Wanty–Gobert + 0″”
8 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
9 Matthew Bostock (GBR) Canyon dhb p/b Bloor Homes + 0″”
10 Sacha Modolo (ITA) EF Education First + 0″”
General classification after stage 1
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 39′ 39″”
2 Rory Townsend (IRL) Canyon dhb p/b Bloor Homes + 3″”
3 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 4″”
4 Gediminas Bagdonas (LTU) AG2R La Mondiale + 4″”
5 Dries De Bondt (BEL) Corendon–Circus + 5″”
6 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 6″”
7 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 10″”
8 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 10″”
9 Boris Vallée (BEL) Wanty–Gobert + 10″”
10 Trond Trondsen (NOR) Wanty–Gobert + 10″”

Stage 2

Stage 2 result
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 3h 55′ 53″”
2 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
3 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
4 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
5 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 0″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
7 Alex Dowsett (GBR) Team Katusha–Alpecin + 0″”
8 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 0″”
9 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 2
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 8h 35′ 25″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 11″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 11″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 13″”
5 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 16″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 17″”
7 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 17″”
8 Loïc Vliegen (BEL) Wanty–Gobert + 17″”
9 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 17″”
10 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 17″”
Stage 2 result
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 3h 55′ 53″”
2 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
3 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
4 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
5 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 0″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
7 Alex Dowsett (GBR) Team Katusha–Alpecin + 0″”
8 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 0″”
9 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 2
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 8h 35′ 25″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 11″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 11″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 13″”
5 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 16″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 17″”
7 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 17″”
8 Loïc Vliegen (BEL) Wanty–Gobert + 17″”
9 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 17″”
10 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 17″”

Stage 3

Stage 3 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 37′ 53″”
2 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 0″”
3 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
5 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
6 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 0″”
7 Matthew Walls (GBR) Great Britain + 0″”
8 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 0″”
9 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 3
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 13h 13′ 18″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 7″”
3 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 11″”
4 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 11″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 13″”
6 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 16″”
7 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 17″”
8 Loïc Vliegen (BEL) Wanty–Gobert + 17″”
9 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 17″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 17″”
Stage 3 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 4h 37′ 53″”
2 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 0″”
3 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
5 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
6 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 0″”
7 Matthew Walls (GBR) Great Britain + 0″”
8 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 0″”
9 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 3
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 13h 13′ 18″”
2 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 7″”
3 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 11″”
4 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 11″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 13″”
6 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 16″”
7 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 17″”
8 Loïc Vliegen (BEL) Wanty–Gobert + 17″”
9 Alex Edmondson (AUS) Mitchelton–Scott + 17″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 17″”

Stage 4

Stage 4 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 4h 23′ 08″”
2 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
3 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 3″”
4 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 3″”
5 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 3″”
6 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 3″”
7 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 3″”
8 Ben Hermans (BEL) Israel Cycling Academy + 3″”
9 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 3″”
10 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
General classification after stage 4
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 17h 36′ 27″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 1″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 7″”
4 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 14″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 15″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 19″”
7 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 19″”
8 Thomas Sprengers (BEL) Sport Vlaanderen–Baloise + 19″”
9 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 19″”
10 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 19″”
Stage 4 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 4h 23′ 08″”
2 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
3 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 3″”
4 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 3″”
5 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 3″”
6 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 3″”
7 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 3″”
8 Ben Hermans (BEL) Israel Cycling Academy + 3″”
9 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 3″”
10 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
General classification after stage 4
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 17h 36′ 27″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 1″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 7″”
4 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 14″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 15″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 19″”
7 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 19″”
8 Thomas Sprengers (BEL) Sport Vlaanderen–Baloise + 19″”
9 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 19″”
10 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 19″”

Stage 5

Stage 5 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 3h 57′ 31″”
2 Matthew Walls (GBR) Great Britain + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Cees Bol (NED) Team Sunweb + 0″”
5 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
6 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
7 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
8 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 0″”
9 Edoardo Affini (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
10 Mark Cavendish (GBR) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 5
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 21h 33′ 55″”
2 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 3″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 10″”
4 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 17″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 18″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 22″”
7 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 22″”
8 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 22″”
9 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 22″”
10 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 22″”
Stage 5 result
Rank Rider Team Time
1 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 3h 57′ 31″”
2 Matthew Walls (GBR) Great Britain + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Cees Bol (NED) Team Sunweb + 0″”
5 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
6 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
7 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 0″”
8 Tom Van Asbroeck (BEL) Israel Cycling Academy + 0″”
9 Edoardo Affini (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
10 Mark Cavendish (GBR) Team Dimension Data + 0″”
General classification after stage 5
Rank Rider Team Time
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 21h 33′ 55″”
2 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 3″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 10″”
4 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 17″”
5 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 18″”
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos + 22″”
7 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 22″”
8 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 22″”
9 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 22″”
10 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 22″”

Stage 6

Stage 6 result
Rank Rider Team Time
1 Edoardo Affini (ITA) Mitchelton–Scott 16′ 39″”
2 Sebastian Langeveld (NED) EF Education First + 7″”
3 Dylan van Baarle (NED) Team Ineos + 7″”
4 Luke Durbridge (AUS) Mitchelton–Scott + 8″”
5 Tanel Kangert (EST) EF Education First + 10″”
6 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 12″”
7 Alex Dowsett (GBR) Team Katusha–Alpecin + 13″”
8 Jos van Emden (NED) Team Jumbo–Visma + 16″”
9 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 17″”
10 Frederik Frison (BEL) Lotto–Soudal + 20″”
General classification after stage 6
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 21h 50′ 49″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 6″”
3 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 24″”
4 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 26″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 27″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 33″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 35″”
8 Tanel Kangert (EST) EF Education First + 36″”
9 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 39″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 40″”
Stage 6 result
Rank Rider Team Time
1 Edoardo Affini (ITA) Mitchelton–Scott 16′ 39″”
2 Sebastian Langeveld (NED) EF Education First + 7″”
3 Dylan van Baarle (NED) Team Ineos + 7″”
4 Luke Durbridge (AUS) Mitchelton–Scott + 8″”
5 Tanel Kangert (EST) EF Education First + 10″”
6 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus + 12″”
7 Alex Dowsett (GBR) Team Katusha–Alpecin + 13″”
8 Jos van Emden (NED) Team Jumbo–Visma + 16″”
9 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 17″”
10 Frederik Frison (BEL) Lotto–Soudal + 20″”
General classification after stage 6
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 21h 50′ 49″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 6″”
3 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 24″”
4 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 26″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 27″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 33″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 35″”
8 Tanel Kangert (EST) EF Education First + 36″”
9 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 39″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 40″”

Stage 7

Stage 7 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 4h 07′ 49″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 1″”
3 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 3″”
4 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 3″”
5 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
6 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
7 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 5″”
8 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 5″”
9 Thomas Sprengers (BEL) Sport Vlaanderen–Baloise + 5″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 5″”
General classification after stage 7
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 25h 58′ 25″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 12″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 40″”
4 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 42″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 51″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 51″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 53″”
8 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 57″”
9 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 57″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 58″”
Stage 7 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 4h 07′ 49″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 1″”
3 Simon Clarke (AUS) EF Education First + 3″”
4 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 3″”
5 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
6 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 3″”
7 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 5″”
8 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 5″”
9 Thomas Sprengers (BEL) Sport Vlaanderen–Baloise + 5″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 5″”
General classification after stage 7
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 25h 58′ 25″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 12″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 40″”
4 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 42″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 51″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 51″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 53″”
8 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 57″”
9 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 57″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 58″”

Stage 8

Stage 8 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 3h 49′ 26″”
2 Cees Bol (NED) Team Sunweb + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
5 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
6 Sacha Modolo (ITA) EF Education First + 0″”
7 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb + 0″”
8 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
9 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
Final general classification
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 29h 47′ 41″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 17″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 50″”
4 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 52″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 1′ 01″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 1′ 01″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 1′ 03″”
8 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 1′ 07″”
9 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 1′ 07″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 1′ 08″”
Stage 8 result
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 3h 49′ 26″”
2 Cees Bol (NED) Team Sunweb + 0″”
3 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 0″”
4 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 0″”
5 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy + 0″”
6 Sacha Modolo (ITA) EF Education First + 0″”
7 Nils Eekhoff (NED) Team Sunweb + 0″”
8 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 0″”
9 Xandro Meurisse (BEL) Wanty–Gobert + 0″”
10 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data + 0″”
Final general classification
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 29h 47′ 41″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 17″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 50″”
4 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 52″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 1′ 01″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 1′ 01″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 1′ 03″”
8 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 1′ 07″”
9 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 1′ 07″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 1′ 08″”

Classification leadership

Classification leadership by stage
Stage Winner General classification
Points classification
Mountains classification
Sprints classification
Team classification
Combativity award
1 Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Jacob Scott Rory Townsend Wanty–Gobert Rory Townsend
2 Matteo Trentin Matteo Trentin Matteo Trentin Gediminas Bagdonas Team Ineos Peter Williams
3 Dylan Groenewegen Rory Townsend Harry Tanfield
4 Mathieu van der Poel Mathieu van der Poel Dylan van Baarle
5 Dylan Groenewegen Matteo Trentin Jacob Scott
6 Edoardo Affini Mathieu van der Poel no award
7 Mathieu van der Poel Mathieu van der Poel
8 Mathieu van der Poel Pavel Sivakov
Final Mathieu van der Poel Matteo Trentin Jacob Scott Rory Townsend Team Ineos Dylan van Baarle

Classification standings

Legend
Denotes the leader of the general classification
Denotes the leader of the points classification
Denotes the leader of the mountains classification
Denotes the leader of the sprints classification
Denotes the leader of the team classification

General classification

Final general classification (1-10)
Rank Rider Team Time
1 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 29h 47′ 41″”
2 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott + 17″”
3 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal + 50″”
4 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos + 52″”
5 Nils Politt (GER) Team Katusha–Alpecin + 1′ 01″”
6 Gianni Moscon (ITA) Team Ineos + 1′ 01″”
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma + 1′ 03″”
8 Andrey Amador (CRC) Movistar Team + 1′ 07″”
9 Tiesj Benoot (BEL) Lotto–Soudal + 1′ 07″”
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma + 1′ 08″”

Points classification

Final points classification (1–10)
Rank Rider Team Points
1 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 86
2 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 73
3 Davide Cimolai (ITA) Israel Cycling Academy 73
4 Jasper De Buyst (BEL) Lotto–Soudal 64
5 Dylan Groenewegen (NED) Team Jumbo–Visma 45
6 Ben Swift (GBR) Team Ineos 44
7 Mike Teunissen (NED) Team Jumbo–Visma 42
8 Simon Clarke (AUS) EF Education First 38
9 Matthew Walls (GBR) Great Britain 28
10 Amund Grøndahl Jansen (NOR) Team Jumbo–Visma 27

Mountains classification

Final mountains classification (1–10)
Rank Rider Team Points
1 Jacob Scott (GBR) Swift Carbon Pro Cycling 59
2 Dries De Bondt (BEL) Corendon–Circus 35
3 Dylan van Baarle (NED) Team Ineos 34
4 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott 22
5 Eddie Dunbar (IRL) Team Ineos 21
6 Pavel Sivakov (RUS) Team Ineos 18
7 Emil Vinjebo (DEN) Riwal Readynez 18
8 Mathieu van der Poel (NED) Corendon–Circus 15
9 Gediminas Bagdonas (LTU) AG2R La Mondiale 15
10 Axel Domont (FRA) AG2R La Mondiale 14

Sprints classification

Final sprints classification (1–10)
Rank Rider Team Points
1 Rory Townsend (IRL) Canyon dhb p/b Bloor Homes 17
2 Dries De Bondt (BEL) Corendon–Circus 15
3 Dylan van Baarle (NED) Team Ineos 14
4 Gediminas Bagdonas (LTU) AG2R La Mondiale 13
5 Matthew Bostock (GBR) Canyon dhb p/b Bloor Homes 9
6 Matteo Trentin (ITA) Mitchelton–Scott 7
7 Matthew Holmes (GBR) Madison Genesis 6
8 Emil Vinjebo (DEN) Riwal Readynez 6
9 Cameron Meyer (AUS) Mitchelton–Scott 5
10 Axel Domont (FRA) AG2R La Mondiale 4

Teams classification

Final team classification (1–10)
Rank Team Time
1 Team Ineos 89h 25′ 56″”
2 Lotto–Soudal + 1′ 45″”
3 Mitchelton–Scott + 3′ 14″”
4 Movistar Team + 5′ 26″”
5 AG2R La Mondiale + 8′ 00″”
6 EF Education First + 9′ 41″”
7 Israel Cycling Academy + 13′ 17″”
8 Riwal Readynez + 15′ 48″”
9 Corendon–Circus + 16′ 22″”
10 Team Sunweb + 17′ 02″”
Competition starts in :