Tour of Britain 2021
Race dates: 5 to 12 September
Competition starts in:
d:h:m :s

2012 Tour of Britain /

2012 Tour of Britain
2012 UCI Europe Tour
Race details
Dates 9–16 September 2012
Stages 8
Distance 1,347.4 km (837.2 mi)
Winning time 33h 11′ 22″”
Results
Winner Nathan Haas (Australia) (Garmin–Sharp)
Second Damiano Caruso (Italy) (Liquigas–Cannondale)
Third Leigh Howard (Australia) (Orica–GreenEDGE)

Points Boy Van Poppel (Netherlands) (UnitedHealthcare)
Mountains Kristian House (Great Britain) (Rapha Condor–Sharp)
Sprints Peter Williams (Great Britain) (Node 4–Giordana Racing)
Team Saur–Sojasun
2011 2013
Previous race Next race
Winner Nathan Haas (Australia) (Garmin–Sharp)
Second Damiano Caruso (Italy) (Liquigas–Cannondale)
Third Leigh Howard (Australia) (Orica–GreenEDGE)

Points Boy Van Poppel (Netherlands) (UnitedHealthcare)
Mountains Kristian House (Great Britain) (Rapha Condor–Sharp)
Sprints Peter Williams (Great Britain) (Node 4–Giordana Racing)
Team Saur–Sojasun

Teams

  • An Post–Sean Kelly
  • Endura Racing
  • Euskaltel–Euskadi
  • Garmin–Sharp
  • Great Britain (national team)
  • Team IG–Sigma Sport
  • Liquigas–Cannondale
  • Team NetApp
  • Node 4–Giordana Racing
  • Orica–GreenEDGE
  • Team Raleigh–GAC
  • Rapha Condor–Sharp
  • Saur–Sojasun
  • Team Sky
  • Team UK Youth
  • UnitedHealthcare
  • Vacansoleil–DCM

Stages

Stage 1

Stage 1 Result
Rider Team Time
1 Luke Rowe (GBR) Team Sky 4h 51′ 05″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
3 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
4 Jérémie Galland (FRA) Saur–Sojasun s.t.
5 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport s.t.
6 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun s.t.
7 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
8 Paolo Longo Borghini (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing s.t.
10 Ben Grenda (AUS) Rapha Condor–Sharp s.t.
General Classification after Stage 1
Rider Team Time
1 Luke Rowe (GBR) Team Sky 4h 50′ 55″”
2 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 3″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 4″”
4 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 6″”
5 Jérémie Galland (FRA) Saur–Sojasun + 10″”
6 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport + 10″”
7 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM + 10″”
8 Paolo Longo Borghini (ITA) Liquigas–Cannondale + 10″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 10″”
10 Ben Grenda (AUS) Rapha Condor–Sharp + 10″”
Rider Team Time
1 Luke Rowe (GBR) Team Sky 4h 51′ 05″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
3 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
4 Jérémie Galland (FRA) Saur–Sojasun s.t.
5 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport s.t.
6 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun s.t.
7 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
8 Paolo Longo Borghini (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing s.t.
10 Ben Grenda (AUS) Rapha Condor–Sharp s.t.
Rider Team Time
1 Luke Rowe (GBR) Team Sky 4h 50′ 55″”
2 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 3″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 4″”
4 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 6″”
5 Jérémie Galland (FRA) Saur–Sojasun + 10″”
6 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport + 10″”
7 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM + 10″”
8 Paolo Longo Borghini (ITA) Liquigas–Cannondale + 10″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 10″”
10 Ben Grenda (AUS) Rapha Condor–Sharp + 10″”

Stage 2

Stage 2 Result
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 4h 31′ 09″”
2 Mark Cavendish (GBR) Team Sky s.t.
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
4 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp s.t.
5 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
6 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp s.t.
7 Wesley Kreder (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
8 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp s.t.
9 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 1″”
10 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 1″”
General Classification after Stage 2
Rider Team Time
1 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare 9h 22′ 04″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 0″”
3 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 1″”
4 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 4″”
5 Mark Cavendish (GBR) Team Sky + 4″”
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 6″”
7 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 10″”
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 10″”
9 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 10″”
10 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport + 11″”
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 4h 31′ 09″”
2 Mark Cavendish (GBR) Team Sky s.t.
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
4 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp s.t.
5 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
6 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp s.t.
7 Wesley Kreder (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
8 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp s.t.
9 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 1″”
10 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 1″”
Rider Team Time
1 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare 9h 22′ 04″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 0″”
3 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 1″”
4 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 4″”
5 Mark Cavendish (GBR) Team Sky + 4″”
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 6″”
7 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 10″”
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 10″”
9 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 10″”
10 Peter Hawkins (IRL) Team IG–Sigma Sport + 11″”

Stage 3

Stage 3 Result
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 54′ 30″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE s.t.
3 Aidis Kruopis (LTU) Orica–GreenEDGE s.t.
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky s.t.
5 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly s.t.
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
7 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
8 Jonathan McEvoy (GBR) Endura Racing s.t.
9 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
10 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth s.t.
General Classification after Stage 3
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 13h 16′ 28″”
2 Mark Cavendish (GBR) Team Sky + 0″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 4″”
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 4″”
5 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 10″”
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 12″”
7 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 16″”
8 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 16″”
9 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 16″”
10 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 17″”
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 54′ 30″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE s.t.
3 Aidis Kruopis (LTU) Orica–GreenEDGE s.t.
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky s.t.
5 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly s.t.
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
7 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
8 Jonathan McEvoy (GBR) Endura Racing s.t.
9 Barry Markus (NED) Vacansoleil–DCM s.t.
10 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth s.t.
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 13h 16′ 28″”
2 Mark Cavendish (GBR) Team Sky + 0″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 4″”
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 4″”
5 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 10″”
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 12″”
7 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 16″”
8 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 16″”
9 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 16″”
10 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 17″”

Stage 4

Stage 4 Result
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 51′ 33″”
2 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp s.t.
3 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE s.t.
4 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
5 Daniel Schorn (AUT) Team NetApp s.t.
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
7 Magnus Bäckstedt (SWE) Team UK Youth s.t.
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp s.t.
9 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun s.t.
10 Luke Rowe (GBR) Team Sky s.t.
General Classification after Stage 4
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 17h 07′ 51″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 6″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 14″”
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 14″”
5 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 20″”
6 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 20″”
7 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 22″”
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 26″”
9 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 26″”
10 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth + 27″”
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 51′ 33″”
2 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp s.t.
3 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE s.t.
4 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
5 Daniel Schorn (AUT) Team NetApp s.t.
6 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
7 Magnus Bäckstedt (SWE) Team UK Youth s.t.
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp s.t.
9 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun s.t.
10 Luke Rowe (GBR) Team Sky s.t.
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 17h 07′ 51″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 6″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 14″”
4 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 14″”
5 Rony Martias (FRA) Saur–Sojasun + 20″”
6 Steele Von Hoff (AUS) Garmin–Sharp + 20″”
7 Russell Downing (GBR) Endura Racing + 22″”
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 26″”
9 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 26″”
10 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth + 27″”

Stage 5

Stage 5 Result
Rider Team Time
1 Marc de Maar (CUW) UnitedHealthcare 3h 30′ 26″”
2 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 15″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 15″”
4 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 15″”
5 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 15″”
6 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 15″”
7 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 15″”
8 Leopold König (CZE) Team NetApp + 15″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 15″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 15″”
General Classification after Stage 5
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 20h 38′ 35″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 7″”
3 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 17″”
4 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 23″”
5 Christian Knees (GER) Team Sky + 24″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 24″”
7 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 24″”
8 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 34″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 02″”
10 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 02″”
Rider Team Time
1 Marc de Maar (CUW) UnitedHealthcare 3h 30′ 26″”
2 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 15″”
3 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 15″”
4 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 15″”
5 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 15″”
6 Sam Bennett (IRL) An Post–Sean Kelly + 15″”
7 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 15″”
8 Leopold König (CZE) Team NetApp + 15″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 15″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 15″”
Rider Team Time
1 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 20h 38′ 35″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 7″”
3 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp + 17″”
4 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 23″”
5 Christian Knees (GER) Team Sky + 24″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 24″”
7 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 24″”
8 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 34″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 02″”
10 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 02″”

Stage 6

Stage 6 Result
Rider Team Time
1 Leopold König (CZE) Team NetApp 4h 38′ 02″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 2″”
3 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 19″”
4 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 19″”
5 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 19″”
6 Paul Voss (GER) Endura Racing + 19″”
7 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 19″”
8 Simon Yates (GBR) Great Britain + 19″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 19″”
10 Liam Holohan (GBR) Team Raleigh–GAC + 19″”
General Classification after Stage 6
Rider Team Time
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 25h 16′ 57″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 13″”
3 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
4 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 20″”
5 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
6 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 33″”
7 Christian Knees (GER) Team Sky + 1′ 34″”
8 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
9 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 16″”
Rider Team Time
1 Leopold König (CZE) Team NetApp 4h 38′ 02″”
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 2″”
3 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 19″”
4 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 19″”
5 Luke Rowe (GBR) Team Sky + 19″”
6 Paul Voss (GER) Endura Racing + 19″”
7 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 19″”
8 Simon Yates (GBR) Great Britain + 19″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 19″”
10 Liam Holohan (GBR) Team Raleigh–GAC + 19″”
Rider Team Time
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 25h 16′ 57″”
2 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 13″”
3 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
4 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 20″”
5 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
6 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 33″”
7 Christian Knees (GER) Team Sky + 1′ 34″”
8 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
9 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 16″”

Stage 7

Stage 7 Result
Rider Team Time
1 Pablo Urtasun (ESP) Euskaltel–Euskadi 4h 20′ 31″”
2 Marc de Maar (CUW) UnitedHealthcare s.t.
3 Ivan Basso (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
4 Samuel Sánchez (ESP) Euskaltel–Euskadi + 2″”
5 Leopold König (CZE) Team NetApp + 38″”
6 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 46″”
7 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC + 46″”
8 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 46″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 46″”
10 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 46″”
General Classification after Stage 7
Rider Team Time
1 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 29h 38′ 14″”
2 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
3 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
4 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 1′ 02″”
5 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 1′ 12″”
6 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
7 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
8 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 2′ 23″”
9 Christian Knees (GER) Team Sky + 2′ 26″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 21″”
Rider Team Time
1 Pablo Urtasun (ESP) Euskaltel–Euskadi 4h 20′ 31″”
2 Marc de Maar (CUW) UnitedHealthcare s.t.
3 Ivan Basso (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
4 Samuel Sánchez (ESP) Euskaltel–Euskadi + 2″”
5 Leopold König (CZE) Team NetApp + 38″”
6 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 46″”
7 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC + 46″”
8 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing + 46″”
9 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 46″”
10 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 46″”
Rider Team Time
1 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 29h 38′ 14″”
2 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
3 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
4 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 1′ 02″”
5 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 1′ 12″”
6 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
7 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
8 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 2′ 23″”
9 Christian Knees (GER) Team Sky + 2′ 26″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 21″”

Stage 8

Stage 8 Result
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 33′ 05″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
3 Fabio Sabatini (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
4 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
5 Cesare Benedetti (ITA) Team NetApp + 3″”
6 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth + 3″”
7 Pieter Ghyllebert (BEL) An Post–Sean Kelly + 3″”
8 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC + 3″”
9 Niels Wytinck (BEL) An Post–Sean Kelly + 3″”
10 Richard Lang (AUS) Rapha Condor–Sharp + 3″”
Final General Classification
Rider Team Time
1 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 33h 11′ 22″”
2 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
3 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
4 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 1′ 02″”
5 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 1′ 12″”
6 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
7 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
8 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 2′ 14″”
9 Christian Knees (GER) Team Sky + 2′ 35″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 30″”
Rider Team Time
1 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 3h 33′ 05″”
2 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare s.t.
3 Fabio Sabatini (ITA) Liquigas–Cannondale s.t.
4 Russell Downing (GBR) Endura Racing s.t.
5 Cesare Benedetti (ITA) Team NetApp + 3″”
6 Yanto Barker (GBR) Team UK Youth + 3″”
7 Pieter Ghyllebert (BEL) An Post–Sean Kelly + 3″”
8 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC + 3″”
9 Niels Wytinck (BEL) An Post–Sean Kelly + 3″”
10 Richard Lang (AUS) Rapha Condor–Sharp + 3″”
Rider Team Time
1 Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 33h 11′ 22″”
2 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
3 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
4 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 1′ 02″”
5 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 1′ 12″”
6 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
7 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
8 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 2′ 14″”
9 Christian Knees (GER) Team Sky + 2′ 35″”
10 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 30″”

Classification leadership

Stage Winner General classification
Sprint Classification
Mountains Classification
Points Classification
Team Classification Combativity award
1 Luke Rowe Luke Rowe Rony Martias Kristian House Luke Rowe Saur–Sojasun Niels Wytinck
2 Leigh Howard Boy Van Poppel Peter Williams Pablo Urtasun Boy Van Poppel Garmin–Sharp Jack Bobridge
3 Mark Cavendish Leigh Howard Kristian House Peter Hawkins
4 Mark Cavendish Mark Cavendish Ronan McLaughlin
5 Marc de Maar Leigh Howard Saur–Sojasun Ivan Basso
6 Leopold König Graham Briggs
7 Pablo Urtasun Nathan Haas Samuel Sánchez
8 Mark Cavendish Simon Richardson
Final Nathan Haas Peter Williams Kristian House Boy Van Poppel Saur–Sojasun n/a

General classification

Rider Team Time
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 33h 11′ 22″”
1 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp + 18″”
2 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale + 23″”
3 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE + 1′ 02″”
4 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare + 1′ 12″”
5 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp + 2′ 01″”
6 David Lelay (FRA) Saur–Sojasun + 2′ 01″”
7 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare + 2′ 14″”
8 Christian Knees (GER) Team Sky + 2′ 35″”
9 Jérôme Coppel (FRA) Saur–Sojasun + 4′ 30″”

Points classification

Rider Team Points
1 Boy Van Poppel (NED) UnitedHealthcare 76
2 Mark Cavendish (GBR) Team Sky 59
3 Nathan Haas (AUS) Garmin–Sharp 56
4 Russell Downing (GBR) Orica–GreenEDGE 56
5 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 53
6 Luke Rowe (GBR) Team Sky 50
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 38
7 Leopold König (CZE) Team NetApp 34
8 Sep Vanmarcke (BEL) Garmin–Sharp 32
9 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale 31

King of the Mountains classification

Rider Team Points
1 Kristian House (GBR) Rapha Condor–Sharp 86
2 Pablo Urtasun (ESP) Euskaltel–Euskadi 67
3 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC 49
DSQ Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 44
5 Jack Bobridge (AUS) Orica–GreenEDGE 44
6 Peter Williams (GBR) Node 4–Giordana Racing 43
7 Leopold König (CZE) Team NetApp 34
8 Ivan Basso (ITA) Liquigas–Cannondale 26
9 Damiano Caruso (ITA) Liquigas–Cannondale 25
10 Samuel Sánchez (ESP) Euskaltel–Euskadi 25

Sprints classification

Rider Team Points
1 Peter Williams (GBR) Node 4–Giordana Racing 45
2 Marcin Bialoblocki (POL) Node 4–Giordana Racing 23
3 Mathew Cronshaw (GBR) Node 4–Giordana Racing 13
4 Kristian House (GBR) Rapha Condor–Sharp 11
5 Jack Bobridge (AUS) Orica–GreenEDGE 11
6 Leigh Howard (AUS) Orica–GreenEDGE 10
7 Ivan Basso (ITA) Liquigas–Cannondale 10
8 Wesley Kreder (NED) Vacansoleil–DCM 10
9 Bernard Sulzberger (AUS) Team Raleigh–GAC 9
10 Bartosz Huzarski (POL) Team NetApp 8

Team classification

Pos. Team Time
1 Saur–Sojasun 99h 41′ 34″”
2 UnitedHealthcare + 2′ 51″”
3 Team NetApp + 5′ 50″”
4 Garmin–Sharp + 12′ 36″”
5 Endura Racing + 14′ 33″”
6 Liquigas–Cannondale + 18′ 17″”
7 Euskaltel–Euskadi + 20′ 46″”
8 An Post–Sean Kelly + 21′ 50″”
9 Node 4–Giordana Racing + 24′ 06″”
10 Team UK Youth + 29′ 10″”
Competition starts in :